Hakkımda/About Me

benbir1999 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı. Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. Tombak dergisinde Osmanlıca metin çevirisi yaptı. Türkiye’de sanat ve rh+sanart dergilerinde güncel sergiler üzerine düzenli eleştiriler yazdı. Sanat ve diğer disiplinler, müze ve sanatsal oluşumlar üzerine özel dosyalar hazırladı. Plastik sanatlar alanında jüri üyelikleri yaptı. Sanatçılar üzerine monografik kitaplar kaleme aldı. 2010 yılında Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarına gidecek serginini küratörlüğünü yaptı. Türk ve yabancı sanatçılara özel kataloglar yazdı. Sanat Akmerkez’de etkinliklerinin ilkinde yer alarak sanatçılara dair ansiklopedik sözlük hazırladı.

2010 – 2011 eğitim döneminde özel Aydın Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarımı Bölümünde özel öğrenci olarak doktorasına devam eden Nilgün Yüksel sanat teorileri, güncel sanat, eleştiri pratikleri üzerinde çalışmakta, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, kendi alanında ders vermekte, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır.

2012 – 2013 öğretim yılı itibariyle İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık fakültelerinde Öğretim Görevlisi olarak görev almıştır.

AICA (Uluslar arası sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi üyesidir)

Nilgün Yüksel
GSM: 0546 234 27 21
e-posta: nyatmaca@gmail.com

Nilgün Yüksel on Linkedin